Dvacetiny Knezaplacení – reportáž

Dolaďuje se rozmístění stolů, výzdoba, natahují se kabely, staví aparatura a už do sálu restaurace Lidická Galerie přichází první diváci. Na stole se objevují i první dárky k narozeninám Knezaplacení, ale my to ještě úplně nejsme schopni vnímat, máme před začátkem koncertu spoustu povinností a doufáme, že scénář večera proběhne alespoň z 90 procent dle plánu. 

Když jsme se tak dívali, jak se začíná restaurace plnit, až se zaplnila po okraj celá, došlo nám, že neděláme hudbu jen pro samotné hraní, že snad opravdu dokáže hudba sbližovat, a hlavně, že nás mají naši příznivci doopravdy rádi. Přijdou, pamatují na nás a těší se nejen na písničky, ale i na společnou přítomnost. Třeba si nejdou poslechnout jen naše písně, ale přichází i z toho důvodu, že s námi chtějí být, že s námi chtějí něco prožít. A to pro nás, i pro Honzu Paulíka, který často mnohé okolo ignoruje, jak sám říká, mnoho znamená. Takže, miláčci (slovy Jitky Vrbové), za to vám moc děkujeme.

Na koncert už přicházejí hosté - účinkující - Jitka Vrbová a Petr Vondráček, pohodlně se usazují na čestná místa. Jejich čas však teprve přijde, zahájit koncert musíme zahájit my - Knezaplacení. 

V tu chvíli jakoby scénář nebyl (nejsme totiž nikdy zvyklí jet podle nějakého plánu) a my spontánně zahajujeme koncert. Nicméně jsme zdatní improvizátoři a vše, co chceme, aby zaznělo, aby se řeklo, se prostě dle dané situace řekne či udělá. Po dvou úvodních písních vítáme všechny hosty a diváky. Je čas na oficiality, je čas na proslovy. Ty nejvýznamnější zazněly z úst Honzy a Martina a také pana Františka Paulíka, jako jednoho z našich velkých podporovatelů a textařů.  K naší skupině se dnes přidávají Dana s Katkou, bývalé členky, bez kterých by se koncert nemohl uskutečnit. Oprášily texty, noty a nemocnou Lenku zastoupily na jedničku. První blok koncertu zakončujeme písní Leroy Brown, na kterou už před obecenstvo přichází i Petr Vondráček, který nás na klávesy doprovází. Dál už je část koncertu jen jeho. 

Jednou z gratulantek je také novinářka a spisovatelka Renáta Šťastná (Qenda), historii Knezaplacení shrnula dle společného povídání s ní do článku v Našem regionu, viz https://nasregion.cz/kapela-je-pro-nas-jakysi-unik-z-vsednich-rodinnych-dnu-koncert-je-pro-nas-odmenou-94321. Ku příležitosti oslavy nám složila opěvnou báseň a tu nám předala právě zde v Lidicích. 

Divákům necháváme malou pauzu na společenskou konverzaci a po té už před ně předchází Jitka Vrbová s kytaristou Honzou Frühwirtem. Stejně jako Petr Vondráček, měla tahle dvojice velký úspěch a sklidila dlouhotrvající potlesk. Několik písní jsme si s nimi zazpívali i my. Bylo to tedy pestré a před diváky se stále něco dělo. 

Po pár svých hitovkách jsme věnovali významnou chvíli i recitátoru Vašíkovi Fikrle, se kterým Honza už roky hraje poezii s kytarou, tento den zrovna taktéž slavil narozeniny. Básní, kterou přispěl svojí troškou do mlýna, spestřil s vtipem sobě vlastním, celý večer. 

Skupině se za těch dvacet let narodilo poměrně hodně dětí. Některé z nich tu byly, a tak jsme je trochu postrčili k tomu, aby si s námi zazpívaly a zahrály. Vždyť Lenka s Honzou dělají už tak dlouho výchovné koncerty pro děti, že by byl hřích i tohle do programu nezařadit. Děti si s námi zahrály a zazpívaly Když se zamiluje kůň. Kdo ví, kdo z nich jednou bude taky hrát v nějaké skupině. 

Závěr večera už patřil ryze písničkám Knezaplacení. Také se děkovalo všem, kteří nám věnovali dary. Od Jiřího Řeháčka - věrného fanouška - jsme dostali nádherné sklenice s vlastním logem a také další pochutiny. Od fanynek z Prahy obrovskou dvacítku - koláč s tvarohem a povidly a Vašíka velký slaný dort s olivovou dvacítkou. Antonín Nešpor nám, jako už na řadu koncertů v minulosti, vyrobil speciální výroční sirky.

Tři a půl hodiny nakonec trval tento společenský večer. Příjemně unaveni a šťastni jsme opět pomalu zabalili stojany, kabely, mikrofony a rozjeli se do všech možných končin, které dohromady ladí, protože jsme stále Knezaplacení.


Please follow and like us:
Copyright © 2020 knezaplacení | Rock Band by Catch Themes
Rolovat nahoru